SAMÜ ve MGM Arasında Protokol İmzalandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve Samsun Üniversitesi (SAMÜ) arasında Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümüne irtibat ofisi kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.
Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ve Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın tarafından imzaların atıldığı bu protokol sayesinde İrtibat ofisi ile üniversite ve müdürlük arasındaki bilimsel çalışma ve teknik iş birliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Konu ile alakalı Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın “ Ocak ayında başlayan çalışmalarımızda sona geldik. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ile imzaladığımız bu protokol sayesinde Türkiye’de sadece iki üniversitede olan Meteoroloji Mühendisliği bölümümüzde öğrenim gören öğrencilerimiz daha iyi bir  eğitim görebilecekler. Bu da nitelikli personel yetiştirilmesi için çok önemli. Bu protokol ilerleyen zamanlarda Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz’le yapacak olduğumuz çalışmalara öncülük edecek. Genel Müdürümüz Volkan Mutlu Coşkun nezdinde Meteoroloji Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ise Samsun Üniversitesi’nin  eğitimde niteliği yakalamak adına büyük çaba sarfettiğini belirtirken, “ Türkiye’de Meteoroloji Mühendisliği bölümüne sahip iki üniversiteden biri de Samsun Üniversitesi biz bu durumu ciddi manada önemsiyoruz. Alanda nitelikli personellere ihtiyaç duyuyoruz. Bunun gibi bir protokol imzalamak bizim için son derece sevindirici bir gelişme. Bizler Samsun Üniversitesi’yle birlikte hareket ederek meteoroloji bilimini en son teknolojilerle kullanabilir hale gelmek istiyoruz. Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’a üniversitede üretilen, araştırılan, tartışılan bilimi faydalı şekilde kullanmamıza yardımcı olduğu için teşekkürü borç biliyorum” dedi.

İmzalanan protokol ile Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı (EUMETSAT) uydu verilerinin operasyonel hidroloji çalışmalarında (H-SAF) kullanımı için ürün geliştirme faaliyetleri yapılacağı öğrenildi.

 

 

 

 

30 Temmuz 2020
430 kez görüntülendi