Türk Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği

Samsun Üniversitesinde “Türk Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği” Paneli Düzenlendi

Samsun Üniversitesinin kuruluşunun dördüncü yılı kapsamında Samsun Üniversitesi Ballıca Konferans Salonunda “Türk Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği” konulu bir panel düzenlendi. Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız’ın konuşmacı olduğu panelin açılış konuşmasını Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın gerçekleştirdi.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun şehrinin savunma sanayinde güçlü bir şehir olduğunu, o yüzden ilk panelin “Türk Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği” konusu ile ilgili olduğunu belirterek, “Üniversitelerin görevi sadece bilgi üretmek değil; ürettikleri bilgiyi yaymak, AR-GE faaliyetlerine dönüştürmek ve ülkeye girdisini sağlamaktır. 2018 yılında kurulduğumuzdan bugüne TEKNOFEST ile birlikte kendimizi geliştiriyoruz. TEKNOFEST öğrencilerimize özgüven kazandırdı. Artık öğrencilerimiz biz en iyisini yapabiliriz diyebiliyor. Ülkemiz bu anlamda çok büyük yol kat etti. Bu anlamda bu panelin çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. ‘Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği’ konulu bu panelin başta öğrencilerimiz olmak üzere araştırmacılarımıza bilinç ve yeni bir bakış açısı kazandıracağı ve motivasyon kaynağı olacağına inanıyorum,” dedi. Rektör Aydın, konuşmasının sonunda merhum Özdemir Bayraktar’ın “Birilerinin yurtdışına bağımlı olma zorunluluğu milletimize karşı sorumluluğumuzun önüne geçemez” sözünü hatırlatarak “Güçlü ve Tam Bağımsız Türkiye” hedefine ulaşmak için herkesin özellikle de üniversitelerin çok çalışması gerektiğinin altını çizdi.

“Özdemir Bayraktar’ın Savunma Sanayiindeki Önemi ve Yaptığı Katkılar Büyüktür”

Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, savunma sanayinin çok derin ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak “Ayın, güneşin, yıldızların ve dünyanın hareketlerini inceleyerek, Batılıların da 350 yıl kullandığı bir dünya atlası çizen Uluğ Bey’in, dünyanın ilk havan topunu yapan Fatih Sultan Mehmet’in, Topçu Mektebi’nin ilk baş hocası olan Hoca İshak’ın, yolcu uçağı niteliğinde aynı zamanda askeri özelliği olan bir uçak yapan Nuri Demirağ’ın ve bu alanda son halkalardan biri sayılan Özdemir Bayraktar’ın savunma sanayindeki önemi ve yaptığı katkılar büyüktür. Yakın tarihimizde havacılık alanına önemli katkılarda bulunmuş Özdemir Bayraktar mihmandar isimlerden birisidir. Allah rahmet eylesin,” dedi.

Son yirmi yıldır bu alanda istikrarlı bir ilerleme kaydedildiğini belirten Yerebakan, özellikle 2023 stratejileriyle savunma sanayinin şahlandığını vurgulayarak bu gelişmede Teknopark İstanbul’un önemine dikkat çekti. Dünyanın hiçbir teknoparkında, Teknopark İstanbul gibi bir alt yapının olmadığını vurgulayan Yerebakan “Burası bizim sanayi bölgemizdir. Mesela Altay tankının motoru bizde geliştiriliyor. Motorun seri imalatını burada yapabilecekler. Yirmi dönümlük alanda fabrikaya yer verebiliyoruz.” dedi.

“Samsun Üniversitesi Öğrencileri Havacılık ve Uzay Alanında Ayrıcalıklı Bir Konuma Sahip”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi konuşmasına başlamadan önce Samsun Üniversitesinin havacılık ve uzay bilimleri alanında en önemli üniversitelerden biri olduğunu, savunma sanayinin mihenk taşlarından birisi olan rahmetli Özdemir Bayraktar’ın isminin Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine verilmesinin çok önemli olduğunu ve Samsun Üniversitesi öğrencilerinin havacılık ve uzay alanında çok az kişiye nasip olacak bir ayrıcalığa sahip olduğunu ifade etti. Dr. Celal Sami Tüfekçi 1925 yılında önemli yatırımlarla kurulan savunma sanayinin zorlu süreçlerden geçerek günümüzdeki başarıya ulaştığını belirtti. Tüfekçi “1985 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı kuruldu. 2014 yılından itibaren kendimiz tasarlayıp kendimiz üretiyoruz. 2020 yılında 7 firma ile 2021 yılında ise 2 firma ile ilk 100’e girdik,” dedi. Güçlü bir savunma sanayi için önümüzdeki yıllarda daha önemli hamleler yapmayı planladıklarını belirten Tüfekçi, bunun için milli teknolojilerin geliştirilmesi ve etkin iş bölümünün önemine dikkat çekti.

Tüfekçi, Dünya’da Savunmaya harcanan paranın 2 trilyon dolar olduğunu, bunun yüzde 40’ının Amerika, yüzde 20’sinin Çin tarafından harcandığını ifade ederek, öğrencilere İngilizceyi ve ikinci dil olarak da Çinceyi öğrenmelerini tavsiye etti. “Çin bizi pazar yapmadan bizi Çini pazar yapalım” dedi.

2020 yılında Türkiye’nin Savunma Sanayiindeki ihracatının 3,2 milyar dolar olduğunu söyleyen Tüfekçi, pandeminin etkisiyle yaşanan bir düşüş olsa da bu rakamların giderek artacağını ifade etti. Savunma Sanayi sektöründe 80 bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden Tüfekçi bunun önemli bir rakam olduğuna fakat yeterli olmadığını vurguladı.  Savunma Sanayiinin güçlenmesi için insan kaynağının gerekliliğine vurgu yapan Tüfekçi, üniversite sanayi iş birliklerinin önemine dikkat çekti.

“Savunma Sanayinde İnsansız Hava Araçları (İHA) Büyük Öneme Sahip”

Son olarak TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız, savunma sanayinde uçaklar ve İHA’ların önemine dikkat çektiği konuşmasında “İnsansız hava araçlarının geçmişi 90’lı yıllara dayanıyor. Üretilen ürünlerin saha dönüşlerini sürekli takip etmek gerekir. Biz ANKA’yı üretirken bu projeyi geliştirdik. ANKA şu anda kuvvet komutanlıklarında kullanılıyor. Ürün geliştirirken ve özellikle yeni bir ürün üretiyorsanız geçmişteki tecrübelerden yararlanmalısınız,” dedi.  Dr. Ömer Yıldız, hâlihazırda üretimi devam eden savunma araçları hakkında bilgi verdi. Savunma sanayi alanında önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Yıldız, planlama süreci ve tasarımı devam eden birçok proje olduğunu belirtti.

Katılımcılar konuşmalarını tamamladıktan sonra öğrencilerden gelen soruları yanıtladılar. Panel, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın katılımcılara hediyelerini takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

17 Mayıs 2022