AMATÖR HAVACILIK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Amatör Havacılık Çalıştayı” üniversitemizin ev sahipliğinde yapıldı.

Üniversitemiz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya ulusal ve uluslararası katılımcılar ve davetliler katıldı. Amatör havacılık konusunda bilgi paylaşımı yapılan çalıştayda amatör havacıların sorunları da ele alındı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan kurucu rektörümüz Prof. Dr. Mahmut AYDIN, yeni kurulan bir üniversite olmamız nedeniyle böyle faaliyetlerin ve organizasyonların üniversitemiz ev sahipliğinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle kıymetli misafirlerimizin burada böyle bir etkinlikte aramızda olmaları nedeniyle her birisine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın birincisinin de Samsun’da gerçekleşmesi, ikincisinde de Samsun’un tercih edilmesi beni çok mutlu etti. Tüketen bir toplum olmayı kabul etmeyen milletimiz her koşulda üreten, üretmenin her şeyin başlangıcı olduğunu kabul etmiştir. Biz üniversite olarak üreten bir üniversite olmayı hedefliyoruz. Bu nedenle havacılık ve uzay ile ilgili tüm konularda söz sahibi olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çalışmalarımızın hem ulusal hem de uluslararası bilim dünyasında ses getirmesi için hayallerimizi yüksek tutuyor, hedeflerimize aynı aşkla kitleniyoruz. Burada görüyorum ki birçok kişi havacılık konusunda çok hevesli, amaçlarına ulaşmada bizimde bir katkımız olacaksa ne mutlu bize” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Müdür Vekili Bahri KESİCİ, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet KARAKAN, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanlarınında katıldığı çalıştayda Sivil Havacılık Genel Müdür vekili KESECİ yaptığı konuşmada, “Son yıllarda havacılığın nasıl bir yükselişte olduğunu görmemek mümkün değil, yapılan tüm çalışmalar bizleri bir adım daha öne getiriyor. Bu yüzden burada konuşulan, tartışılan tüm sorunların takipçisi olacağımı söylemek istiyorum. Sivil havacılık genel müdürlüğü olarak daha çok gencimizin bu işe ilgi duymasını istiyoruz. Bu konu da üniversitelerimiz bizim için bir cevher. Böyle toplantıların daha fazla yapılmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İngiltere’den çalıştaya katılmak üzere gelen “Light Aircraft Association” oluşumunun CEO’su Steve Slater’de İngiltere’de Amatör Havacılık alanındaki düzenlemeler ve sistemler hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği çalıştay, soru cevap bölümü sonrası sona erdi.

15 Kasım 2018
1.540 kez görüntülendi