Samsun Üniversitesi YKS Tercih Dönemi Öncesinde Rehber Öğretmenlerle Buluştu

Samsun Üniversitesi üniversiteye giriş sınavı sonuçlarına istinaden öğrencilere rehberlik edecek olan devlet ve özel okullarının ortaöğretim kademelerindeki okul müdürleri ve rehber öğretmenleriyle istişare toplantısında buluştu. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen toplantı, Samsun Üniversitesi İlkadım Rektörlük Ofisinde gerçekleşti. Toplantıya Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, akademik birim dekan ve müdürleri, orta öğretim kurumların ait okul müdürleri ve rehber öğretmenleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezi müdürleri katıldı.

Toplantıda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, üç yıl önce kurulan Samsun Üniversitesinin; nitelikli, güncel ve çağın gereklerine uygun müfredat yapısı, uygulamalı iş yeri eğitimine ağırlık veren, şehrimizin ve ülkemizin gelecekteki ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni açılan Fakülte ve bölümlerle yapılanmasını, nitelikli toplum için nitelikli üniversite düstürü ile sürdürdüğünü ifade etti.

Çift Anadal Olanağı ile İki Ayrı Diploma

Ayrıca Prof. Dr. Kaynak toplantıda, Üniversitenin öğrencilere hiçbir üniversitede olmayan geniş kapsamda çift anadal olanağı sunduğunu, bu sayede Samsun Üniversitesini tercih eden öğrencinin mezuniyeti sonrasında ailesine tek diploma yerine iki farklı bölüme ait diploma ile dönebileceğini ifade etti. Örneğin Mühendislik Fakültesine ait Makine Mühendisliği bölümünde kaydını yaptıran öğrencinin aynı fakülte bünyesindeki Yazılım, Elektrik-Elektronik, Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinden birinde çift anadal yapabileceği gibi farklı bir akademik birim olan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine ait Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümünde de çift anadal yaparak aynı anda iki ayrı diploma ile mezun olabileceğini belirtti.

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesine Bu Yıl 40 Öğrenci Kabul Edilecek

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ergin Kariptaş, 2021/2022 döneminde Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesine 40 öğrenci kabul edileceğini belirterek, kısa sürede şehrimize Tıp fakültesinin kazandırılmış olmasının gururunu yaşadıklarını ifade etti.

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Çağan ise; Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, Coğrafya, İletişim Tasarımı ve Yönetimi ve Ekonomi ve Finans bölümlerine öğrenci kabul edileceğini ve dileyen öğrencinin ikinci bir bölümü çift anadal kapsamında olabileceğini söyledi.

Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Keleş; Fakültelerinin Yazılım, Makine, Elektrik ve Elektronik, Biyomedikal ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden oluştuğunu, modern ve gelenekseli barındıran laboratuvar ve uygulama alanı ile ilgili alt yapının birçok üniversite olmayan nitelikte oluşturulduğunu aktardı.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Selim Durna; Birimlerinin Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği ve Uçak Bakım ve Onarımı bölümlerinden oluştuğunu ifade ederek, öğrencilerin TEKNOFEST yarışmalarından ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kez birinci ve ikincilik ödülleri aldığını ifade etti.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Halil İbrahim Düzenli, bu yıl Mimarlık Bölümüne ilk defa 40 öğrenci kabul edileceğini, Fakülte yapılanmasının ise, üniversitemize devredilen 600 dönümlük arazi üzerinden yer alan Ballıca tütün fabrikasına ait 60 adet hangarın ana mimari yapısını korunarak restore edilen alanda konumlandırıldığını ifade etmiştir. Yerleşkeyi deniz, kuş cenneti, üniversiteye ait uçuş pistinin çevrelediğini, alanının ise ormanlık alana sahip olduğu yeşilin hâkim olduğu son derece öğrenci dostu konuma sahip olduğunu söyledi.

Kavak Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Görevlisi İsmail Balkabak ise birimlerinin teknik anlamda önlisans programına sahip bölümlerin yer aldığını aktardı.

Rehber Öğretmen Ve Okul Müdürleri Davetten Duydukları Memnuniyeti İfade Etti

Okul müdürleri ve rehber öğretmenler, rehberlik ve araştırma merkezi müdürleri toplantıya davet edilerek fikir ve kanaatlerinin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek Samsun Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı kurumları işbirliğinin önemine vurgu yaptılar.

09 Ağustos 2021
771 kez görüntülendi